Wyckoff 101 - Część 1: Tło


Niniejszy tekst jest polską wersją artykułu „Bitcoin & the Logarithmic Growth Curve”
autorstwa ColdBloodedShiller. Tłumaczenie: Piotr Kowalski.


ZASTRZEŻENIE. Ten post i jego treść nie powinny być w żaden sposób traktowane jako porady inwestycyjne.



Witam w Wyckoff 101. Moim celem podczas tworzenia tej serii artykułów (w tym momencie nie jestem pewien ich ostatecznej ilości) jest przedstawienie Ci, czym jest metoda Wyckoff, jak jest używana i dlaczego planuję z nią swoje transakcje. Jeżeli okaże się, że artykuły cieszą się odpowiednio wysoką poczytnością, to rozwiniemy ten temat, aby omówić zagadnienie przy użyciu schematów, rzeczywistych przykładów i znajdziemy sposoby na kontynuowanie dyskusji.

Dodam tylko, że uważam PA (Price Action) za niewiarygodnie pomocny dodatek do Wyckoff, zdolność do odnajdowania poziomów, które współgrają ze schematami Wyckoffa jest szczególnie istotna w osiąganiu pewności, że nie wchodzisz na mniej korzystnej pozycji. Jeśli chcesz trochę poczytać, podczas gdy ja tworzę resztę tego cyklu, sprawdź tych fantastycznych analityków PA (i obejrzyj filmy TraderMayne na YouTube):






Najbardziej sensownym wydaje się rozpoczęcie od tła, czyli od tego, kim był Wyckoff, skąd wziął się pomysł, co mamy na myśli, gdy mówimy o „Wyckoffie” i czy jest skuteczny? Nie ma lepszego miejsca na rozpoczęcie niż…

Początek

Richard Demille Wyckoff (1873–1934) był pionierem technicznego podejścia do badania rynku akcji na początku XX wieku. Uważany jest za jednego z pięciu „tytanów” analizy technicznej, obok Charlesa H. Dowa, Williama D. Ganna, Ralpha N. Elliotta i Charlesa E. Merrilla. W wieku 15 lat podjął pracę jako inwestor giełdowy w nowojorskim biurze maklerskim, a następnie, mając 20 lat, został szefem własnej firmy. Założył także i przez prawie dwie dekady pisał i redagował „The Magazine of Wall Street”, który w pewnym momencie miał ponad 200 000 subskrybentów. Wyckoff był zapalonym badaczem rynków, aktywnym tape raderem i traderem. Obserwował działania rynkowe i kampanie legendarnych ówczesnych operatorów giełdowych, w tym JP Morgan i Jesse Livermore. Na podstawie swoich obserwacji i wywiadów z tymi wielkimi wówczas traderami Wyckoff skodyfikował najlepsze praktyki Livermore i innych w prawa, zasady i techniki metodologii handlu, zarządzania pieniędzmi i dyscypliny umysłowej.

Pracujemy na irracjonalnych rynkach, inwestor, który stara się zachować spokój i trzeźwo myśleć, może łatwo poddać się frustracji lub poczuć się zdezorientowany nowymi metodami selekcji, ustalania czasu i przewidywania zmian na rynku. Wyckoff opowiadał się za powrotem do podstaw (podejściem, od którego nigdy nie odszedł).

Wyckoff opublikował pierwszą metodę analizy technicznej w 1908 r., a w 1911 r. zaczął wysyłać swoim klientom tygodniowe prognozy, w których wykorzystywał wykresy z ruchami cen i wolumenami oraz własną analizę. Wyckoff konsekwentnie nie zgadzał się z analitykami, którzy używali wykresów do podejmowania decyzji kupna / sprzedaży. Uważał, że „technika giełdowa nie jest nauką ścisłą. Ceny akcji powstają w umysłach mężczyzn ”. (Omówimy to dokładniej w późniejszym artykule, gdzie poruszymy rolę Composite Operator (CO).)

Jego zdaniem czysto matematyczna lub mechaniczna analiza wykresów nie mogła konkurować z precyzyjnie opracowanym, wyćwiczonym osądem. Często ignorował raporty finansowe, newsy, informacje o zarobkach, pogłoski, porady maklerów, a szczególnie gardził „niedopracowanymi teoriami handlowymi, które były wyjaśniane w boardroomach i popularnych książkach o giełdzie”. Myślę, że bardziej współczesnym odniesieniem dla większości ludzi czytających ten artykuł, jest zastąpienie „plotek i porad brokerów” słowami „Twitter i Discord”.

Szczególnie gardził „niedopracowanymi teoriami handlowymi objaśnianymi w mediach społecznościowych”.

Odkrywanie metody

Wyckoff uważał, że analityk powinien być detektywem, jego rolą jest odkrywanie sił stojących za wahaniami cen i wolumenów. Był psychologiem rynku, rozważał ludzkie motywacje, które napędzają te posunięcia, i generałem, który planuje kampanię finansową w celu przechwycenia akcji, gdy wykresy pokazały, że były na najbardziej dochodowym etapie. Wyckoff miał zestaw bardzo prostych celów, które nie powinny różnić się niczym od Twoich obecnych:

  • - Aby wybrać tylko akcje, które będą poruszały się najszybciej, najwcześniej i najdalej na rynku niedźwiedzia lub byka
  • - Aby ograniczyć straty i pozwolić na wzrost zysków
  • - Aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać Twój kapitał inwestycyjny

Popularność Wyckoffa jako analityka wzrosła dramatycznie, a jego biuletyny cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Po ponad 40 latach na rynku nadal uczył metody opartej wyłącznie na prawie podaży i popytu. „Kiedy popyt na akcje przewyższa podaż, ceny rosną; kiedy podaż jest większa niż popyt, ceny spadają ”. (Dość cholernie proste, prawda?) Porównał giełdowy ticker tape (wykres) do filmu, mówiąc: „W każdej minucie dnia pokazuje, czy podaż czy popyt są większe”. Chodzi mi o to, że doceniam, że rozrywka nie była tak różnorodna jak teraz, ale Jezu… chociaż dobrze mu służyła.


Metoda Wyckoffa wyznacza ceny i wolumen oraz ich relacje w czasie. To jedyne rzeczy, których musisz użyć na swoim wykresie, cena i wolumen. Nie potrzebujesz niczego więcej.

Celem jest ocena, jak rynek, grupy akcji i kwestie indywidualne reagują na walkę podaży i popytu. Szukasz punktów zwrotnych - ostatniego szczytu hossy lub ostatniego dołka podczas bessy. Nasze podejście jako analityków Wyckoffa polega na dostrzeganiu szczytów i dołków pośrednich ruchów, które również pojawiają się pomiędzy nimi.

Teoria Wyckoffa kieruje się faktem, że każda zmiana na rynku składa się z fal kupna i sprzedaży, które będą trwać tak długo, jak długo będą przyciągać zwolenników. Kiedy następuje wyczerpanie, fala ta się kończy i zaczyna się fala przeciwna. Małe codzienne fale stopniowo przekształcają się w większe fale, które ostatecznie przekształcają się w wahania rynku niedźwiedzia lub byka. Jeśli fala jest znacząca, Wyckoff działa z nią harmonijnie.


Wreszcie Wyckoff użył wykresów punktowych i liczbowych, szczególnie podczas testów kupna i sprzedaży. Jest to coś, czego zwykle nie używamy, osobiście nie zagłębiam się w P&F (analiza punktowo-symboliczna Point & Figure), chyba że wymaga tego niezwykła sytuacja. Pamiętam tylko jedną okazję ostatnio, kiedy dotknęliśmy 5,8 tys. BTC w czerwcu. P&F jest używany głównie do

- Określenia kierunku, w którym zmieniają się ceny
- Określenia najkorzystniejszego momentu na kupno, sprzedaż lub zamknięcie
- Ustalenie cen, w których należy złożyć zlecenie stop

Podsumowując

Wygląda to tak, że kiedy już poznasz i zrozumiesz metodę Wyckoffa, okazuje się ona być prostym i nieskomplikowanym podejściem. Wyciągając odpowiednie wnioski, możesz mniej handlować i zarabiać więcej. Potrzebujesz ceny i wolumenu, niczego więcej.

Poprzez tę serię artykułów przedstawię dokładniejsze szczegóły metody Wyckoffa i pokażę kilka praktycznych przykładów. Moje obecne podejście, obraca się wokół następujących tematów:

Wprowadzenie
Słowniczek (szczególnie pomocny, ponieważ zasadniczo terminologia posługuje się własnym językiem)
Akumulacja
Dystrybucja
Cykle rynkowe
Re-akumulacja
Redystrybucja
Przykłady na żywo

Jeśli jest coś, co chciałbyś dodać do tej listy, napisz do mnie na Twitterze lub przez Medium.